• Przedszkole
    Przedszkole "Wesoły dzwoneczek" w Mszanie
  • Przedszkole
    Przedszkole "Wesoły dzwoneczek" w Mszanie

„Piękna Nasza Polska Cała”

Nasze przedszkole wzięło udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym

„Piękna Nasza Polska Cała” .

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
Temat, jakże ważny i poważny - jednak może i powinien być zrozumiały także dla najmłodszych odbiorców.

Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi.

NAUCZYCIELE BIORĄCY UDZIAŁ W PROJEKCIE :

Koordynator – Anna  Włochyńska , Aneta Kaperczak, Joanna Dziwoki, Żaneta Polnik, Alina Grzegoszczyk, Patrycja Gąsior, Ewa Krzystała, Bożena Sitek, Daria Jarosz oraz pani dyrektor- Beata Tomanek.

W projekt zaangażowane były wszystkie grupy przedszkolne – razem 135 dzieci oraz rodzice.

Realizacja punktów projektu:

1. Nauka , osłuchanie się i zaśpiewanie HYMNU POLSKI - ,, MAZURKA DĄBROWSKIEGO '' - 11.11.2018 o godz.11.11 w naszym przedszkolu 4- zwrotkowy -HYMN POLSKI odśpiewało 121 dzieci i cały personel       przedszkola.
  2. Przeprowadzenie zajęcia otwartego dla rodziców o tematyce patriotycznej według własnego scenariusza . Zajęcie zostało przeprowadzone w najmłodszych grupach 3,4 latków ( grupa Motylki i Biedronki).
  3. Apel z okazji 11 listopada – apel przygotowały grupy 6 latków ( Kotki i Pszczółki ) jako widzowie wystąpiła reszta przedszkolaków , personel przedszkola oraz zaproszeni goście – przedstawiciele Urzędu Gminy Mszana z wicewójtem Błażejem Tatarczykiem na czele .
  4. Nauka piosenki o tematyce patriotycznej – nauczyliśmy się wszyscy piosenki ,, Moja ziemio ukochana ''  sł. M .KLUZA, muz. M. KLUZA , oraz ,, Serce dla Polski'' tych samych autorów.
  5. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej- 4 letni Wojtuś z grupy  Biedronki wyrecytował na zajęciu otwartym ,, Katechizm polskiego dziecka''.
  6. Zorganizowanie Kącika ,, Piękna nasza Polska cała''.
  7. Dzieci z grupy SŁONIKI zapoznały się z zabawą ludową ,, Miotlarz''
  8. ,, Według przepisu Babci lub Dziadka ''- Wraz z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Gogołowej ( gmina Mszana ) , panie w strojach ludowych z naszego regionu , wszystkie grupy przedszkolne po kolei wycinały i piekły pierniczki świąteczne z przepisu ,, Babci Krysi”:

PRZEPIS:

2 SZKLANKI MĄKI PSZENNEJ

2 ŁYŻKI MIODU GRYCZANEGO

2/3 SZKLANKI CUKRU

1,5 ŁYŻECZKI SODY OCZYSZCZONEJ

PO ŁYŻECZCE CYNAMONU, GAŁKI MUSZKATOŁOWEJ

PO PÓŁ ŁYŻECZKI IMBIRU I KARDAMONU

2 ŁYŻKI MASŁA

1/4 SZKLANKI MLEKA , 1 JAJKO

Wszystkie suche składniki wymieszać, dodać  jajko , maslo i po łyżeczce mleka – całość zagnieść, na posypanej mąką stolnicy wałkować cienko i wycinać foremkami pierniczki. Potem lukrować i ozdabiać kolorowymi słodkimi dekoracjami.

Kolejne działania w ramach projektu:

9)  ,, Piękna nasza Polska cała'' na adres placówki w której pracuje Pani Ludmiła Fabiszewska została wysłana pocztówka z naszej Mszany. Nasza placówka również korzystając z wymiany pocztówkowej , zaprzyjaźniła się z placówkami z całej Polski.

10)  ,, Napisz kartkę Bohaterom ''- z naszej placówki zostało wysłane 6 kartek ( od każdej grupy jedna ) do Bohaterów Powstania Warszawskiego z osobistymi życzeniami.

11) ,, Dzień Mody Patriotycznej '' - w pięknej scenerii naszego Parku Aktywnej Rekreacji w Mszanie ( korzystając z pięknej pogody) przeprowadziliśmy pokaz mody patriotycznej . W pokazie brały udział dzieci z wszystkich grup wiekowych (6grup) wraz z paniami.

12) ,, Szlakiem Historii''- celem poznania przez dzieci zabytków i górniczej historii naszego regionu dzieci z 4 grup uczestniczyły w wycieczce do starej Sztolni w Wodzisławiu Śląskim. Poznawały tam historię górnictwa dawniej i dziś. Na zakończenie wycieczkowego dnia panie w strojach ludowych z naszego regionu odczytały dzieciom bajkę w gwarze śląskiej pt. ,, O dziołszce w czerwonyj czopecce''. ( Czerwony Kapturek) ze zbioru ,, Elementarz Śląski '' Marka Szołtyska.

Honorowy patronat nad Projektem objęli:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Jacek Lipiński – Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego
Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola,
Wydawnictwo Edukacyjne MAC,
Telewizja Łódzka,
Telewizja Aleksandrowski Kurier,
Zespół ludowy Rokiczanka.

Z SERDECZNYMI POZDROWIENIAMI DLA REDAKCJI ,, BLIŻEJ PRZEDSZKOLA ''

DZIECI , PERSONEL ,, PRZEDSZKOLA WESOŁY DZWONECZEK '' W MSZANIE WRAZ Z PANIĄ DYREKTOR!!