W 2018 roku Gminne Przedszkole w Mszanie obchodziło piękny Jubileusz 50-lecia. Wprawdzie, jak wynika z przekazów ustnych, początki sformalizowanej opieki nad małymi dziećmi mają w naszej gminie dłuższą tradycję i sięgają 1938 roku, jednak oficjalne otwarcie pierwszego przedszkola w Mszanie nastąpiło trzydzieści lat później.
W Kronice Urzędu Gminy w Mszanie odnotowano (pisownia oryginalna): „Nowe Przedszkole! Nowy sukces Prezydium Gromadzkiej Rady w Mszanie. 1 wrzesień 1968 rok. Wokół budynku Prezydium zgromadziły się licznie matki z małymi dziećmi przyszłymi „przedszkolakami”. W każdej buzi radość oczekiwania, w każdej ręce wiązanki kwiatów dla nowej „Pani”. W otoczeniu przedstawicieli miejscowych władz, młodziutka Kierowniczka Przedszkola, sama zalękniona jeszcze spadającym na nią obowiązkiem i słowa życzeń wzorowej pracy na tej nowej placówce, przygotowującej przyszłe pokolenie dziatwy, które zasili szeregi młodzieży szkolnej. Powodzenia! Obywatelko kierowniczko!”.
Pierwszą kierowniczką przedszkola była p. Jadwiga Ptak. Przedszkole umiejscowiono na parterze budynku Prezydium Gromadzkiej Rady w Mszanie, przy ul. Mickiewicza 85. Zajmowało kilka pomieszczeń, w tym salę, służącą do zabaw i zajęć oraz drugą salę do zajęć stolikowych, która pełniła jednocześnie funkcję jadalni. Lokal posiadał kuchnię, łazienkę dla dzieci i personelu, a także niewielką szatnię. Wyposażenie przedszkola było nowoczesne, do dyspozycji dzieci udostępniono pomoce dydaktyczne oraz nowe zabawki: lalki, misie auta i bujane koniki.
Ciekawostką było to, że budynek ogrzewano już kaloryferami, jednak w przedszkolu do dyspozycji kucharki był duży piec węglowy, a węgiel noszono z piwniczki wiadrami…
Do przedszkola uczęszczały dzieci zróżnicowane wiekowo, ale uczące się w jednej grupie. Z biegiem lat zmieniało się kierownictwo placówki (kolejno funkcję tę pełniły: p. Irena Gazda, p. Teresa Gawlica, p. Dorota Strzódka, p. Ewa Pukowiec) oraz wyposażenie przedszkola i kuchni. Sala zabaw bardziej przypominała prywatne mieszkanie, bo zabawki i pomoce dydaktyczne poustawiane były na zwykłych meblościankach, takich jakie można było znaleźć w każdym domu. Leżaczki chowano w specjalnym, zbitym z desek meblu i zasłaniano materiałową kotarą. Z kolei w części jadalnej stoliczki i krzesełka były bardzo podobne do tych współczesnych. Pani kucharka wprawdzie dalej korzystała z pieca węglowego, jednak kuchnię wyposażono w nowoczesne meble kuchenne oraz bardzo przydatny wyparzacz do talerzy i kubeczków.
Takie małe, kameralne, jednooddziałowe przedszkole miało swój urok. Wszyscy się znali, panowała w nim rodzinna atmosfera. Grupa przedszkolna liczyła średnio 20-30 dzieci. Personel stanowiły przez lata zaledwie 4 osoby: dyrektor/nauczyciel, wychowawczyni, kucharka oraz intendentka/pomoc kuchenna/sprzątaczka (w jednym). W przedszkolu był telefon stacjonarny, jednak komunikacja z rodzicami opierała się na bezpośrednim kontakcie, bo w tamtych czasach niewiele osób miało telefon w domu. Ta rodzinna atmosfera przejawiała się m.in. w tym, że dzieci podczas pięknej pogody zapraszane były przez rodziców przedszkolaków na pieczenie kiełbasek do przydomowych ogródków
W 1989 r. przy ul. 1 Maja 81 rozpoczęto budowę nowego budynku Urzędu Gminy w Mszanie i zdecydowano, że znajdzie tam siedzibę również przedszkole. Dotychczasowy budynek przy ul. Mickiewicza nie spełniał już wymogów sanitarnych i bezpieczeństwa, a w gminie rodziło się coraz więcej dzieci i wzrastało zapotrzebowanie na miejsca w przedszkolu.
Budowa Urzędu Gminy trwała 7 lat. 01 września 1996 r. zostało otwarte nowe, jednooddziałowe Gminne Przedszkole w Mszanie. Jego dyrektorem była wówczas (od 1994 r.), p. Anna Włochyńska. Dotychczasowy budynek Urzędu Gminy, pełniący przez lata wiele funkcji (siedziba UG, szkoły, przedszkola, biblioteki, ośrodka zdrowia) wyburzono w marcu 2001 r.
Nowe przedszkole usytuowano w skrzydle budynku Urzędu Gminy. W jego skład wchodziła szatnia (na parterze) oraz na piętrze: sala zabaw i zajęć stolikowych (tam również dzieci jadły posiłki), gabinet dyrektora, hol, kuchnia (z pomieszczeniami magazynowymi) i ubikacja personelu. Przy sali zabaw była ubikacja dla dzieci i leżakownia.
Przedszkole zostało bardzo nowocześnie wyposażone – pojawiły się typowo przedszkolne mebelki, prosto z katalogów, modne kolorowe materace i kształtki rehabilitacyjne. Na podłogach leżały wykładziny z dziecięcymi motywami, a ściany przedszkola ozdobione były ręcznie malowanymi postaciami z bajek. Zakupiono nowe, piękne zabawki, a sala zabaw wyposażona została w telewizor i wieżę CD. Na potrzeby przedszkola wybudowano plac zabaw z huśtawkami, karuzelą, zjeżdżalnią i piaskownicą.
Personel przedszkola nadal liczył 4 osoby, a grupa przedszkolna po ok. 25 dzieci na rok szkolny. W nowym przedszkolu, jak zawsze w takich placówkach – dzieci uczyły się, bawiły, wyjeżdżały na wycieczki, brały udział w zabawach i uroczystościach. Przedszkole współpracowało ze Szkołą Podstawową, GOK-iem, Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mszanie i z innymi przedszkolami.
Zainteresowanie miejscem w przedszkolu z roku na rok wzrastało, dlatego Gmina podjęła decyzję o rozbudowie istniejącego przedszkola. 01 września 2012 r. dotychczasowe, jednooddziałowe przedszkole w Mszanie zastąpione zostało zmodernizowaną, czterooddziałową placówką na 100 dzieci. Dyrektorem przedszkola została p. Beata Tomanek, która zastąpiła pracującą na tym stanowisku przez 18 lat p. Annę Włochyńską.
Nowa pani dyrektor objęła swoją funkcję oficjalnie 01 września 2012 r., jednak już wcześniej włączyła się w organizowanie funkcjonowania i wyposażania rozbudowywanej placówki. Portal www.tuwodzislaw.pl opublikował wywiad, w którym przyszła dyrektor określiła wizję przedszkola: „Chcę, żeby nasze przedszkole było nowoczesne, przyjazne dziecku, z wieloma nowymi metodami wychowawczymi, stawiającymi na wszechstronny rozwój dziecka poprzez aktywne metody edukacyjne”.
Założenie to powiodło się w pełni. Obecnie przedszkole jest nowoczesną, doskonale wyposażoną placówką. Dzięki środkom finansowym z Gminy oraz pieniądzom pozyskiwanym ze źródeł zewnętrznych (dotacje unijne, konkursy), przedszkole stale się rozwija, a dzieci mają możliwość uczestniczenia w szeregu dodatkowych, bezpłatnych zajęć. Oprócz tradycyjnych lekcji rytmiki, angielskiego, religii oraz gimnastyki korekcyjnej – dzieci mają zajęcia z cyklu „Mały kucharz”, „Mały matematyk” oraz arteterapii, biblioterapii czy terapii ręki.
W dniu jubileuszu 50-lecia przedszkole zmieniło nazwę z Gminnego Przedszkola w Mszanie na Przedszkole "WESOŁY DZWONECZEK" w Mszanie. Nazwa przedszkola została wyłoniona w wyniku ogłoszonego konkursu dla społeczności mszańskiej na nową nazwę przedszkola.
W 2018r. nastąpiła dalsza rozbudowa budynku przedszkola. Powstały dwie dodatkowe sale zajęć dla dzieci, sala rekreacyjna, szatnia, archiwum, pokój nauczycielski. 29 sierpnia 2019r. zostało oficjalnie otwarte rozbudowane przedszkole "Wesoły Dzwoneczek" w Mszanie. Wójt Gminy Mirosław Szymanek, Przewodniczący Rady Gminy Marek Liśnikowski i dyrektor przedszkola Beata Tomanek dokonali uroczystego przecięcia wstęgi. Poświęcenia nowego obiektu dokonał proboszcz mszańskiej parafii ks. Marceli Rabstein. 2 września przedszkole przyjęło w swoje mury 150 najmłodszych mieszkańców Mszany.
Obecnie przedszkole znakomicie integruje lokalną społeczność. Oprócz tradycyjnych spotkań z rodzicami i dziadkami w ramach przedszkolnych spotkań i uroczystości – 01 czerwca, już od kilku lat, przedszkole organizuje Olimpiadę Sportową, w której udział biorą wszystkie dzieci uczęszczające do placówki wraz ze swoimi rodzinami. Taki Dzień Dziecka, spędzony w gronie najbliższych, na pewno zapada na długo w pamięć.
Obecnie przedszkole w Mszanie zlokalizowane jest w jednym budynku, dostosowanym do potrzeb maluchów .
Artykuł powstał w oparciu o materiały pochodzące z Kroniki Gminnego Przedszkola w Mszanie oraz Kroniki Urzędu Gminy Mszana, a także o materiały prasowe (www.mszana.ug.gov.pl; www.tuwodzislaw.pl).
Autor : Eliza Sicińska-Hajska, Beata Tomanek