Ustawienia

artykuł na maj

Muzyka w życiu dziecka.

Muzyka od dawnych czasów była uważana jako swoista wartość w procesie wychowania człowieka.  Muzyka jest jedną z dziedzin procesu wychowania i wielostronnego uczenia się, który rozpoczyna się już w przedszkolu i trwa przez cały okres nauki w szkole, a potem w gimnazjum. Już w okresie przedszkolnym muzykalność dziecka uznawana jest za ważną cechę rozwojową o dużej dynamice, która wymaga opieki pedagogicznej.

W tym miejscu należy się zastanowić jaką rolę pełni muzyka w poszczególnych okresach życia dziecka przedszkolnego:

-dziecko 3-letnie z wyraźnym zainteresowaniem reaguje na muzykę, próbuje śpiewać. Muzyka wchodzi w życie dziecka, wpływ jej na rozwój dziecka jest wyraźny, nie jest jednak w tym okresie jeszcze ciągły

-dziecko 4-letnie śpiewa piosenki w miarę poprawnie. Chętnie eksperymentuje z dźwiękiem na klawiaturze, na instrumentach, lubi zabawy ze śpiewem, próbuje zabierać głos na temat ulubionych piosenek i utworów instrumentalnych

-dzieci 5-letnie wystukują proste rytmy muzyczne i uczą się łatwych melodii na instrumentach, tańczą

-dzieci 6-letnie lubią słuchać muzyki, preferują audycje radiowe i telewizyjne z tłem muzycznym. Wyraźnie kształtuje się w tym okresie słuch melodyczny.

Muzyka rozwija procesy poznawcze i wrażliwość, a także służy celom terapeutycznym. Podobne zdanie na ten temat mają również inni znawcy pedagogiki przedszkolnej, szkolnej czy edukacji muzycznej.

Edukacja muzyczna wpływa na rozwój każdego dziecka w sferze fizycznej, psychicznej, intelektualnej i moralnej, gdyż pełni ona cztery podstawowe funkcje w wychowaniu przedszkolnym:

-ogólnorozwojową

-stymulującą rozwój fizyczny

-wspomagającą uspołecznienie dzieci

-terapeutyczną

Obcowanie dzieci przedszkolnych z muzyką wpływa na poruszanie wszystkich możliwości poznawczych dziecka: od najprostszych- spostrzegania, poprzez strukturalizowanie-klasyfikowanie, aż do ocen estetycznych-wartościowania. Odpowiednio dobrane zadania muzyczne służą intensywnemu kształceniu uwagi, rozwijaniu pamięci i sprawności operacji myślowych. Wspólne śpiewanie, tańczenie, muzykowanie intensywnie scalają grupę wpływając na właściwe interakcje społeczne, także jak zdyscyplinowanie, odpowiedzialność za powierzoną w zadaniu muzycznym rolę i wiele innych. Dzieci z wielką uwagą i chętnie słuchają muzyki, a wzruszenia i przeżycia tym wywołane sprawiają, że dziecko jest podatniejsze na wpływy wychowawcze. Odpowiednio dobrana muzyka działa na dziecko wyciszająco, uspokaja je. Terapia przez muzykę istotnie wpływa na usuwanie defektów rozwojowych, takich jak: opóźnienia rozwoju sfery słuchowej, ruchowej, wzrokowej oraz opóźnienia rozwoju mowy.

Gdy dziecko 3-letnie rozpoczyna w przedszkolu proces swej edukacji muzycznej jest bardzo chłonne. Można więc kształtować poprzez muzykę pożądane u dzieci cechy charakteru, takie jak optymizm, kreatywność, wiarę w swoje siły i umiejętności. Mówiąc o roli muzyki w procesie wychowawczo-dydaktycznym dzieci przedszkolnych nie sposób nie wspomnieć również o fakcie, iż muzyka w sposób bardzo sugestywny zachęca dziecko do uzewnętrzniania cech swojej osobowości, potrzeb, pragnień, oczekiwań, odczuć, wyobrażeń, myśli, nastawień, skojarzeń i samopoczucia.

W ostatnich latach obserwuje się dużą nadpobudliwość dzieci przedszkolnych. Przyczyn zapewne jest wiele : zabiegani, zapracowani rodzice nie mający dla dziecka czasu na wspólne rozmowy, spacery, wycieczki, zabawy w domu i na powietrzu, „agresywne” filmy i bajki dla dzieci, gry komputerowe itp. .Dużą pomocą w wyciszaniu dziecięcych emocji może mieć muzyka relaksacyjna .Na rynku muzycznym ukazało się ostatnio wiele propozycji z takimi nagraniami.  Są to zazwyczaj dźwięki przyrody: szum fal, śpiew ptaków, szelest liści, szum wiatru itp. Dzieci leżąc na dywanie w wygodnej pozycji, z zamkniętymi oczami mogą „przenieść się” za pomocą wyobraźni nad morze, do lasu, parku czy do ogrodu. Już od dawna wiadomo że dźwięki przyrody mają działanie uspokajające, że łagodząco działają na system nerwowy. Muzyka relaksacyjna ma właśnie takie zadanie  Jest „lekiem” oczyszczającym, zmniejszającym napięcie i lęk . Podobne właściwości mają niektóre utwory muzyki  poważnej .Dzieci chętnie ulegają czarowi takich chwil z muzyką, puszczają wodze fantazji ,ich wyobraźnia jest twórcza i aktywna. Za to ciało w tym czasie odpoczywa, oddech staje się równy i spokojny, mięśnie rozluźnione, ręce i nogi bezwładne. Takie zajęcia nie są długie, kilkuminutowe, ale ich korzyść jest wyraźna. Dzieci po takim zajęciu są wypoczęte, radosne, spokojniejsze, z dużą ochotą i zaangażowaniem przystępują do dalszej pracy i zabawy.

Muzyka posiada ogromny wpływ na rozwój psychiczny dziecka. Uczy słuchać, kierować uwagę na zjawiska artystyczne, kształtuje inteligencję. Dzięki działaniu praktycznemu muzyka staje się potężnym środkiem oddziaływującym na postawę moralną dziecka. Dziecko nosi w sobie muzykę spontaniczną, która chce się ujawnić. Jeżeli pomożemy mu rozwinąć muzykę, która jest w nim, uczynimy je istotą nie tylko lepszą i szlachetniejszą, lecz również bardziej szczęśliwą.

Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.